"Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy
zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy."

Gabriel García Márquez

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) zdrowie - jest pełnią fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu człowieka, a nie tylko brakiem choroby lub kalectwa. Jeżeli człowiek jest zdrowy, może cieszyć się życiem. Dobry stan zdrowia oznacza stały i wysoki poziom czystej energii, równowagę emocjonalną, jasność umysłu, odporność na choroby, umiejętność obrony przed nowotworami i chorobami układu krążenia, co prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i długiego życia.

Każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje zdrowie, powinien je doskonalić i chronić przed wpływem szkodliwych czynników środowiskowych i społecznych. Musi być świadom tego co szkodzi zdrowiu i przyczynia się do powstawania chorób. W życiu należy zachować równowagę między aktywnością zawodową, odpoczynkiem i relaksem oraz aktywnością fizyczną.

10 Zasad zdrowego stylu życia!

  1. Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia. Spożywaj odpowiednią ilość zróżnicowanego pożywienia ! Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii . Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mięso spożywaj z umiarem. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli!
  2. Systematycznie kontroluj masę ciała. Codziennie pij dużo min. 8 szklanek czystej źródlanej wody. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny!
  3. Ograniczaj ilość wypijanego alkoholu!
  4. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku i wytchnienia. Znajdź chwilę na relaks i zdrowy sen!
  5. Nie pal ! Nie zatruwaj swojego i innych organizmu szkodliwymi toksynami!
  6. Uprawiaj sport ! Ruszaj się – tańcz, spaceruj, biegaj. Znajdź sport, który sprawia ci radość. Znajdź swoją ulubioną dziedzinę aktywności fizycznej i ciesz się ćwiczeniami ! Przebywaj dużo na świeżym powietrzu!
  7. Zachowaj optymistyczny i otwarty na nowości sposób myślenia!
  8. Trzymaj się z daleka od negatywnych i stale narzekających ludzi. Otaczaj się wyłącznie pozytywnie myślącymi ludźmi ! Śmiej się często i serdecznie. Pielęgnuj przyjaźnie i kontakty z bliskimi!
  9. Nie marnuj swoich cennych zasobów - czasu, twórczej energii, emocji!
  10. Dbaj o siebie i pielęgnuj swoje marzenia!